Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.

supremis news

SAP liderem wśród dostawców ERP

Firma SAP Polska poinformowała, że według najnowszego raportu Biura Badawczo-Analitycznego DiS pt. 'Informatyka w Handlu’ rozwiązania SAP są najczęściej wykorzystywanymi systemami ERP wśród najlepiej zinformatyzowanych firm handlowych w Polsce.

Raport zawiera analizę stanu informatyzacji sektora handlowego oraz wielkość i prognozowaną dynamikę rynku rozwiązań IT dla tej branży. Według raportu 21% firm w grupie najlepiej zinformatyzowanych firm handlowych używa rozwiązań SAP jako krytycznych systemów wspomagających zarządzanie w przedsiębiorstwie.

„Rozwiązania SAP są jednakowo popularne zarówno wśród firm, które prowadzą handel hurtowy, jak i wśród detalistów, co jest rzadkością wśród dostawców IT” – zauważa Andrzej Dyżewski, analityk rynku IT i prezes Biura DiS. „Gdy firma informatyczna jest popularna w rozwiązaniach dla handlu hurtowego, który jest mniej wymagający od strony informatycznej, to zwykle nie ma rozwiązań w tym samym stopniu zadowalających dla handlu detalicznego.”

Raport DiS podkreśla wzrost znaczenia informatyki w miarę zwiększania się skali działalności handlowej. Stwierdza m.in.: „informatyzacja stała się dla przedsiębiorstw handlowych procesem nieuchronnym”. Jest ona niezbędna zarówno w działalności operacyjnej, jak i budowaniu przewagi konkurencyjnej. „Dzięki informatyzacji sieci handlowe systematycznie usprawniają obsługę klientów, optymalizują logistykę, a także tworzą wokół swoich placówek handlowych społeczności stałych klientów”.

Ze względu na rozdrobnienie polskiego sektora DiS skoncentrował się w swoim raporcie na dużych i średnich firmach handlowych o wysokim stopniu informatyzacji. DiS wyselekcjonował 75 przedsiębiorstw o najwyższym poziomie informatyzacji i przeprowadził ich analizę. W ten sposób zidentyfikowano przeszło 200 aplikacji, które mają zastosowanie w sektorze handlowym, z czego ponad 50% to aplikacje wspierające zarządzanie. Znaczna większość firm handlowych zinformatyzowała już obszary: zaopatrzenia i magazynu, dystrybucji i sprzedaży, fakturowania, drukarek fiskalnych, operacji finansowych oraz związanych z podatkiem VAT. Mniej niż połowa firm dysponuje systemami CRM, e-commerce lub logistycznymi, a jedynie nieliczne przedsiębiorstwa wykorzystują narzędzia Business Intelligence czy czytniki RFID (radio frequency identification, tłum.: system kontroli przepływu towarów).

„Rozwiązania SAP dają firmom z sektora handlowego i detalicznego dostęp do najbardziej aktualnych danych w czasie rzeczywistym, co ułatwia pracę nad wzrostem sprzedaży oraz nad efektywnością gospodarki magazynowej. Oferujemy najszerszą gamę rozwiązań informatycznych, począwszy od wsparcia procesów administracyjnych po budowanie satysfakcji klientów końcowych” – powiedział Grzegorz Rogaliński, prezes SAP Polska. „SAP łączy rozwiązania branżowe dla handlu ze sprawdzonymi w Polsce i na świecie najlepszymi praktykami biznesowymi. Ponadto oferuje modularne podejście do wdrożeń w poszczególnych obszarach. Jestem przekonany, że nasze rozwiązania stanowią znakomitą podstawę długoterminowej i efektywnej strategii informatycznej dla firm z sektora handlowego.”

O DiS

Firma działa od 1995 r. jako niezależna agencja badawcza, nie związana z żadnym dostawcą technik IT, ani wydawnictwem. Specjalizuje się w opracowaniach raportów poświęconych zastosowaniom informatyki w różnych dziedzinach gospodarki. W dorobku firmy jest kilkadziesiąt edycji różnych raportów, wśród których znajdują się takie serie jak Krajowe i Zagraniczne Systemy ERP (dziewięć edycji), Informatyczne Systemy Bankowe (dziewięć edycji), Ogólnopolski Katalog Oprogramowania Komercyjnego (trzy edycje), Rynek Oprogramowania i Usług (siedem edycji), a ponadto: Informatyka w Sektorze Publicznym (dwie edycje), Informatyka w telekomunikacji., Informatyka w energetyce, Informatyka w ubezpieczeniach i inne. Więcej o DiS: www.dis.waw.pl

Informacja prasowa SAP Polska z dn. 20 maja 2005 roku.

Jeśli interesuje Cię usprawnianie działania Twojego przedsiębiorstwa,

skontaktuj się z nami, żeby uzyskać więcej informacji.

Dowiedz się więcej

Sprawdź również