Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.

koncepcja biznesowa systemu ERP

Czy wdrażanie systemu ERP w małej firmie ma rację bytu?

Kto powiedział, że systemu ERP nie powinno się wdrażać w małej firmie? Jeśli usłyszałeś taką opinię, nie powinieneś się nią kierować. Bardzo korzystne okazuje się rozpoczęcie korzystania z tego oprogramowania w przypadku średniej lub niewielkiej firmy. System ERP stanowi podstawowe narzędzie służące do zarządzania różnymi procesami i działaniami w przedsiębiorstwie. Jest ono doceniane przez przedsiębiorców, niezależnie od wielkości firmy.

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z nieustannym gromadzeniem oraz zarządzaniem danymi i różnymi procesami. Stanowią one podstawę funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne okazuje się wdrożenie systemu, który ułatwi to zadanie. Okazuje się on bardzo pomocny zarówno w przypadku dużych, jak i małych firm.

Narzędzie informatyczne, jakim jest system ERP, wykorzystuje się przede wszystkim do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Umożliwia m.in. zarządzanie zasobami:

  • ludzkimi,
  • finansowymi,
  • informacyjnymi.

Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z systemem ERP, często uważają, że jego działanie jest odpowiednie wyłącznie dla dużych firm. Jest to błędne przekonanie, ponieważ oprogramowanie okazuje się szczególnie korzystne dla małych oraz średnich przedsiębiorstw.

Zalety wdrożenia systemu ERP w niewielkiej firmie

System ERP może być stosowany niemalże w każdej branży. Jego wdrożenie okazuje się opłacalne m.in. w przypadku średnich i małych firm, które doceniają oprogramowanie za skalowalność. Dostosowuje się ono bowiem do nieustannie zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. Niewielkie firmy cały czas dążą do rozwoju, więc potrzebują systemu, który nadąży za wszelkimi zmianami. System ERP można wdrażać etapami, co stanowi jego dużą zaletę. Dzięki temu nie trzeba od razu ponosić całych kosztów. Możliwe jest stopniowe poznawanie modułów, a tym samym rozłożenie w czasie wydatków, co okazuje się szczególnie istotne dla małych firm, zarządzających niewielkim budżetem.

Oprogramowanie ERP zapewnia wiele rozwiązań przygotowanych specjalnie dla małych firm. Duże przedsiębiorstwa są w stanie sobie poradzić niemalże z każdą sytuacją. Natomiast niewielkie działalności gospodarcze mają za małe doświadczenie, wiedzę czy budżet, by sprawnie zarządzać swoimi sprawami, zwłaszcza w obliczu trudnej sytuacji. System ERP, dzięki temu, że jest dostosowany do wielkości firm, wspiera je i ułatwia realizowanie różnych procesów i działań. Umożliwia on rozwój działalności, z uwzględnieniem wszystkich jego potrzeb, a także ryzyka ze strony konkurencji.

Jeśli interesuje Cię usprawnianie działania Twojego przedsiębiorstwa,

skontaktuj się z nami, żeby uzyskać więcej informacji.

Dowiedz się więcej

Sprawdź również