Rynek oprogramowania dla firm od kilku lat przechodzi zmiany. Jednym z trendów jest zyskujący na popularności model usługowy, czyli chmura. W praktyce oznacza to, że specjalistyczne systemy można wynająć, zamiast kupić, unikając dużych wydatków. Korzystając z prądu, nie musisz być właścicielem elektrowni. Dlaczego z oprogramowaniem miałoby być inaczej?
Jako przykład weźmy specjalistyczne aplikacje do zarządzania firmą. Wymagają one odpowiednio wydajnego sprzętu, zakupu licencji dla użytkowników oraz zatrudnienia wykwalifikowanych informatyków, nie wspominając o kosztach regularnego serwisu. Producent, który oferuje to samo rozwiązanie w formie usługi, czyli w chmurze, eliminuje konieczność ponoszenia wyżej wymienionych kosztów. Wszystko jest zawarte w abonamencie. Bez ponoszenia dodatkowych inwestycji. Oszczędności to jednak dopiero początek.
Dziś ważna jest szybka odpowiedź na potrzeby biznesowe. Przedsiębiorstwa oczekują realizacji celów taktycznych. Współpraca pomiędzy sferą biznesową a informatyczną jest coraz sprawniejsza. Chmura pomaga w adaptacji nowych pomysłów i tworzeniu nowych funkcjonalności, przy niskim nakładzie finansowym. Jest to ważne dla firm, które właśnie poprzez szybkie wprowadzanie innowacji poszukują przewagi konkurencyjnej.
Do tej pory dużym problemem dla tego typu systemów była trudność integracji z innymi aplikacjami. Firmy często wykorzystują nie jedno, a kilka rozwiązań i każde z nich pełni inną rolę. Obszary biznesowe jednak przenikają się ze sobą, więc systemy powinny komunikować się i wymieniać informacje. To ważny element dobrze zaplanowanej infrastruktury informatycznej. Dzięki temu dane z całego przedsiębiorstwa zbierane i analizowane są w jednym miejscu. Dla przykładu, wykorzystywany w SAP Business One, Integration Framework umożliwia komunikację z niemal każdym rodzajem oprogramowania. Tradycyjna instalacja i „zamknięty” interfejs tracą swoje znaczenie. Każdy, kto choć trochę zna sytuację na rynku pracy wie, że koszty pracowników branży IT nie należą do najniższych. Przesunięcie środka ciężkości z programisty na analityka przy projektowaniu połączeń jest bardzo istotne. Większość klientów SAP Business One korzysta z tego typu rozwiązań i buduje procesy, łącząc swoje systemy, a nawet całe firmy, w ramach łańcucha dostaw, czy sieci powiązań, np. w sieciach detalicznych czy strukturach holdingowych.
Dużo uwagi poświęca się rozwiązaniom analitycznym służącym do prezentacji danych. Dane często pochodzą z systemów do obsługi przedsiębiorstwa (ERP). Ważne jest, żeby narzędzia analityczne były dostępne pod ręką, bezpośrednio w oprogramowaniu, które użytkownicy wykorzystują w swojej codziennej pracy. Wspomniane oprogramowanie SAP Business One, zarówno w chmurze jak i on-premise, umożliwia przygotowywanie raportów, zestawień i wskaźników. Istnieje także możliwość wykorzystania zewnętrznych narzędzi raportujących. Możliwości wzrastają także dzięki wykorzystaniu platformy SAP HANA, która pozwala m.in. na wykorzystanie modeli predykcyjnych i statystycznych.
Obserwując rynek oprogramowania widać nie tylko coraz większą liczbę systemów działających w modelu usługowym. Systemy te także dorównują już możliwościami tradycyjnym instalacjom. Dodając do tego większą niż kiedykolwiek przystępność dla użytkownika i ograniczone ryzyko wdrożenia, widać, że mamy do czynienia z produktami, które są w stanie w dużym stopniu wpłynąć na dynamikę rozwoju przedsiębiorstw. Narzędzia dostępne do tej pory tylko dla dużych firm są już w zasięgu niemal wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją firmę.
Maciej Jaroszyński – Dyrektor Konsultingu SUPREMIS
Jeśli interesuje Cię usprawnianie działania Twojego przedsiębiorstwa,
skontaktuj się z nami, żeby uzyskać więcej informacji.
Czym jest Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa (system ERP)?
Standaryzacja – clean core: Czyli system ERP zawsze aktualny!
SUPREMIS nagrodzony w Madrycie!
Zaprojektuj z nami świetny onboarding! Poznaj cele, ścieżki, narzędzia. Dołącz do Nas 19 Kwietnia o 10:00!