Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.

SAPBCloudOn premise

Cloud – dlaczego firmy coraz chętniej sięgają po oprogramowanie w chmurze?

Rynek oprogramowania dla firm od kilku lat przechodzi zmiany. Jednym z trendów jest zyskujący na popularności model usługowy, czyli chmura. W praktyce oznacza to, że specjalistyczne systemy można wynająć, zamiast kupić, unikając dużych wydatków. Korzystając z prądu, nie musisz być właścicielem elektrowni. Dlaczego z oprogramowaniem miałoby być inaczej?

SAP Business One Cloud lub On-premise

Po pierwsze: oszczędności

Jako przykład weźmy specjalistyczne aplikacje do zarządzania firmą. Wymagają one odpowiednio wydajnego sprzętu, zakupu licencji dla użytkowników oraz zatrudnienia wykwalifikowanych informatyków, nie wspominając o kosztach regularnego serwisu. Producent, który oferuje to samo rozwiązanie w formie usługi, czyli w chmurze, eliminuje konieczność ponoszenia wyżej wymienionych kosztów. Wszystko jest zawarte w abonamencie. Bez ponoszenia dodatkowych inwestycji. Oszczędności to jednak dopiero początek.

Po drugie: profesjonalna obsługa Klienta

Dziś ważna jest szybka odpowiedź na potrzeby biznesowe. Przedsiębiorstwa oczekują realizacji celów taktycznych. Współpraca pomiędzy sferą biznesową a informatyczną jest coraz sprawniejsza. Chmura pomaga w adaptacji nowych pomysłów i tworzeniu nowych funkcjonalności, przy niskim nakładzie finansowym. Jest to ważne dla firm, które właśnie poprzez szybkie wprowadzanie innowacji poszukują przewagi konkurencyjnej.

Po trzecie: automatyzacja i kompatybilność

Do tej pory dużym problemem dla tego typu systemów była trudność integracji z innymi aplikacjami. Firmy często wykorzystują nie jedno, a kilka rozwiązań i każde z nich pełni inną rolę. Obszary biznesowe jednak przenikają się ze sobą, więc systemy powinny komunikować się i wymieniać informacje. To ważny element dobrze zaplanowanej infrastruktury informatycznej. Dzięki temu dane z całego przedsiębiorstwa zbierane i analizowane są w jednym miejscu. Dla przykładu, wykorzystywany w SAP Business One, Integration Framework umożliwia komunikację z niemal każdym rodzajem oprogramowania. Tradycyjna instalacja i „zamknięty” interfejs tracą swoje znaczenie. Każdy, kto choć trochę zna sytuację na rynku pracy wie, że koszty pracowników branży IT nie należą do najniższych. Przesunięcie środka ciężkości z programisty na analityka przy projektowaniu połączeń jest bardzo istotne. Większość klientów SAP Business One korzysta z tego typu rozwiązań i buduje procesy, łącząc swoje systemy, a nawet całe firmy, w ramach łańcucha dostaw, czy sieci powiązań, np. w sieciach detalicznych czy strukturach holdingowych.

Po czwarte: wiedza o działaniach w firmie

Dużo uwagi poświęca się rozwiązaniom analitycznym służącym do prezentacji danych. Dane często pochodzą z systemów do obsługi przedsiębiorstwa (ERP). Ważne jest, żeby narzędzia analityczne były dostępne pod ręką, bezpośrednio w oprogramowaniu, które użytkownicy wykorzystują w swojej codziennej pracy. Wspomniane oprogramowanie SAP Business One, zarówno w chmurze jak i on-premise, umożliwia przygotowywanie raportów, zestawień i wskaźników. Istnieje także możliwość wykorzystania zewnętrznych narzędzi raportujących. Możliwości wzrastają także dzięki wykorzystaniu platformy SAP HANA, która pozwala m.in. na wykorzystanie modeli predykcyjnych i statystycznych.

Chmura: przyszłość oprogramowania dla firm

Obserwując rynek oprogramowania widać nie tylko coraz większą liczbę systemów działających w modelu usługowym. Systemy te także dorównują już możliwościami tradycyjnym instalacjom. Dodając do tego większą niż kiedykolwiek przystępność dla użytkownika  i ograniczone ryzyko wdrożenia, widać, że mamy do czynienia z produktami, które są w stanie w dużym stopniu wpłynąć na dynamikę rozwoju przedsiębiorstw. Narzędzia dostępne do tej pory tylko dla dużych firm są już w zasięgu niemal wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją firmę.

Maciej Jaroszyński – Dyrektor Konsultingu SUPREMIS

Jeśli interesuje Cię usprawnianie działania Twojego przedsiębiorstwa,

skontaktuj się z nami, żeby uzyskać więcej informacji.

Dowiedz się więcej

Sprawdź również