Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.

ERPwchmurzeczyon premise cowybrać?

ERP w Chmurze czy On-Premise – co wybrać?

Cyfryzacja i automatyzacja procesów, jakie zachodzą w przedsiębiorstwie, to marzenie wielu dyrektorów zarządzających zespołami pracowników zarówno w małych, jak i dużych firmach. W praktyce spotkasz się z kilkoma rozwiązaniami w zakresie systemu ERP, który pomoże organizować zasoby Twojej firmy. Można korzystać z niego w dwojaki sposób tzw. on-premise lub w chmurze. Czym różnią się między sobą te dwa rozwiązania i które z nich jest lepsze – ERP w chmurze czy lokalnie?

Jak działają i gdzie sprawdzą się systemy chmurowe?

Chmura SAP pozwala na udostępnienie przestrzeni na serwerze oraz oprogramowania na wyłączność. W tym przypadku obowiązek dostarczenia infrastruktury oraz jej utrzymanie spoczywa na usługodawcy. Ty jako przedsiębiorca płacisz za dostęp do oprogramowania, ale to my dbamy, aby zawsze działało ono prawidłowo.

Zaletą aplikacji chmurowych jest szybkość wdrożenia rozwiązań i ich uniwersalność. W ślad za tym idą niskie koszty implementacji, ponieważ nie musisz wyposażać firmy w sprzęt serwerowy oraz software. Systemy SAP w chmurze dostarczają dużą elastyczność dopasowania parametrów do szczegółowych wymagań zamawiającego, jak na przykład korzystanie z wybranych komponentów systemu. System w chmurze oferuje znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Zespół ekspertów SAP codziennie zarządza ochroną danych i zagrożeniami, dając pewność użytkownikowi, że jego środowisko pracy w chmurze SAP jest wolne od wszelkich niebezpieczeństw.

Jeżeli szukasz ERP w chmurze, każde rozwiązanie SAP w tym zakresie będzie odpowiednim wyborem. Wśród możliwości jakie otrzymujesz znajdują się systemy ERP takie jak SAP Business One, SAP Business ByDesign oraz SAP S/4HANA. Pierwsze z nich to wydajne i elastyczne narzędzie do planowania dla małego i średniego biznesu. Posiada wbudowane zaawansowane funkcje predykcyjne i ma możliwość analizy danych w czasie rzeczywistym. Ostatnie oprogramowanie służy do obsługi dużych przedsiębiorstw pod kątem produkcji, sprzedaży, księgowości oraz logistyki dostaw. System korzysta z szybkiej bazy danych SAP HANA gdzie dane przetwarzane są w pamięci operacyjnej. System ERP S/4HANA to najnowocześniejsze rozwiązanie, które wykorzystuje uczenie maszynowe, sztuczną inteligencję i zaawansowane analizy, aby dostarczyć kompleksowej informacji niezbędnej do rozwoju i uzyskania przewagi konkurencyjnej. Jeżeli prowadzisz biznes na nieco mniejszą skalę, polecamy SAP Business ByDesign. To kompletne dedykowane dla chmury rozwiązanie, które wesprze kluczowe obszary w Twoim przedsiębiorstwie dostarczając szereg funkcjonalności, dając jednocześnie możliwość ich dodawania w miarę rozwoju organizacji.

 

Zalety i wady systemów on-premise

Rozwiązania on-premise polegają na zakupie lub dzierżawie sprzętu IT wraz z oprogramowaniem, które instalowane jest na serwerze klienta. W przeciwieństwie do ERP w chmurze, przedsiębiorca musi sam zbudować i utrzymać infrastrukturę oraz skalować i modernizować ją w zależności od potrzeb.

Najczęściej technologia on-premise zakłada, że jako firma będziesz musiał utrzymać serwerownię i konserwować sieć. Oznacza to, że musisz zadbać o skompletowanie zespołu informatyków i w razie potrzeby dokupić nowe maszyny.

Zaletą tej metody jest przewidywalność kosztów. Od początku wiesz, ile zapłacisz za utrzymanie systemu dla firm. Koszty stałe zazwyczaj obejmą wynagrodzenie specjalistów, opłaty za oprogramowanie i konserwację sieci. Większe wydatki takie jak budowa serwerowni czy kupno agregatów poniesiesz tylko raz.

Rozwiązania on-premise łatwiej także dopasować do wymagań konkretnego biznesu. Jest to szczególnie istotne, jeżeli wprowadzasz np. nietypowy model biznesowy w firmie.

Jeżeli prowadzisz mały lub średni biznes, sprawdź oprogramowanie SAP Business One (dostępny także w wersji chmurowej, jako SAP Business One Cloud). To bardzo elastyczny system ERP, który daje Ci kontrolę nad kluczowymi obszarami przedsiębiorstwa bez względu na profil jego działania.

 

Dzięki SAP Business One kontrolujesz m.in.:

  • finanse i księgowość,
  • zakupy i zaopatrzenie,
  • produkcję i sprzedaż,
  • gospodarkę magazynową.

 

ERP w chmurze czy lokalnie? Pomożemy Ci dokonać wyboru

Pamiętaj, że nie ma idealnych systemów ERP i każde rozwiązanie musi być dopasowane do rozmiaru i specyfiki firmy. Dlatego oferujemy naszym klientom szeroki wybór rozwiązań oraz pomoc w doborze i konfiguracji oprogramowania.

Dopasowany system ERP to gwarancja, że KPI Twojej firmy poszybują w górę! Wybierając system SAP z SUPREMIS, możesz być pewien, że Twoja organizacja zacznie działać efektywniej i zyskowniej.

Zobacz jak wdrażamy systemy ERP dla firm

Jeśli interesuje Cię usprawnianie działania Twojego przedsiębiorstwa,

skontaktuj się z nami, żeby uzyskać więcej informacji.

Dowiedz się więcej

Sprawdź również