Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.

JPK w SAP Business One

Jednolity Plik Kontrolny JPK

Jednolity Plik Kontrolny – informacja dla użytkowników SAP Business One

Już od 1 lipca bieżącego roku przedsiębiorcy będą mieć obowiązek dostarczania danych finansowych w formie elektronicznej – Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).  Celem wprowadzenia JPK jest zwiększenie ściągalności podatków oraz ułatwienie urzędnikom dostępu do danych, tym samym przyśpieszenie działań kontrolnych. W związku z tym systemy informatyczne muszą zostać dostosowane do nowych wymagań prawnych.

Na czym polega wdrożenie JPK?

Oprogramowanie wykorzystywane przez firmy powinno umożliwić stworzenie 7 rodzajów plików (w tym 2 dotyczą wyłącznie działalności gospodarczej) zawierających szczegóły operacji gospodarczych. Dane te dotyczą:

  • Ksiąg rachunkowych
  • Ewidencji VAT
  • Operacji Bankowych
  • Operacji Magazynowych
  • Faktur VAT

Pliki powinny zostać dostarczone na nośnikach danych a docelowo automatycznie przesłane przez specjalnie dostarczoną usługę przez Ministerstwo Finansów.

Kiedy trzeba pliki dostarczyć?

Pliki dostarcza się w dwóch sytuacjach:

  • Na wezwanie organu skarbowego
  • Obligatoryjnie – pliku JPK dla VAT każdego miesiąca, niezależnie czy deklaracja VAT 7 jest składana miesięcznie czy kwartalnie

Wypełnij formularz obok, zadzwoń +48 22 29 27 500 lub wyślij maila info@supremis.pl.

Czy i od kiedy zaistnieje obowiązek dostarczenia JPK w mojej firmie?

Obowiązek dostarczenia JPK dotyczy wszystkich firm. W obu sytuacjach (na żądanie i obligatoryjnie) dotyczy dużych podmiotów od 1-go lipca 2016. Pozostałe firmy zostają nim objęte od 1 stycznia 2017.

Duża firma to ta co w dwóch kolejnych latach:

  • zatrudniała co najmniej 250 osób
  • lub spełniła dwa warunki jednocześnie: jej suma bilansowa wynosiła co najmniej 43 mln EUR i jej obroty wynosiły co najmniej 50 mln EUR

Uwaga! Nie ma żadnych przesłanek aby oczekiwać zawieszenie lub odłożenia tego obowiązku przez ustawodawcę.

JPK w SAP Business One

Czy mój system jest przygotowany do zmian?

W przypadku SAP Business One producent udostępnił już w 2015 roku narzędzie do tworzenia plików (Electronic File Manager). Aktualnie trwają prace związane z implementacją finalnych struktur danych, zgodnie z dostarczanymi na bieżąco przez Ministerstwo wytycznymi.

Należy mieć na uwadze, że różne konfiguracje systemów mogą wymagać dostosowania zakresu danych przekazywanych do plików. Istniej również ryzyko zmian wprowadzanych na szybko przez ustawodawcę, czego przykładem jest nowelizacja ordynacji podatkowej z dnia 13 maja 2016 roku przyśpieszająca obowiązek sporządzania JPK dla mniejszych podmiotów.

Co powinienem zrobić?

Korzystasz z SAP Business One skontaktuj się z nami. Wspólnie przygotujemy Państwa firmę na uruchomienie JPK. Nie zwlekaj do pierwszej kontroli nawet jeśli uważasz że nie podlegasz obowiązkowi od 1 lipca. Skontaktuj się z nami. Nasze zespoły Wsparcia Klienta i Wdrożeń Finansowo-Księgowych są do Twojej dyspozycji.

zadzwoń: +48 22 29  27 500 lub napisz: serwisSAP@supremis.pl

Pierwsze pliki

W sierpniu nasi Klienci przygotowali pierwsze plik JPK_VAT. Z wykorzystaniem SAP Business One skutecznie zostały przekazane do Ministerstwa Finansów.

„Naszym Klientom korzystającym z SAP Business One zapewniliśmy narzędzie, które gwarantuje pełną zgodność danych w generowanym pliku JPK oraz eliminuje ryzyko wysłania niepoprawnego pliku do urzędu. Najbliższe elektroniczne kontrole skarbowe będą zwracały szczególną uwagę na zgodność JPK z przepisami. Dlatego warto rozpocząć proces dostosowania się do nowych wymogów. Dzięki temu unikniemy narażenia firmy na odpowiedzialność karno-skarbową, którą ustawodawca przewidział za niewywiązanie się terminów.” – powiedziała Aneta Tomkiel, Dyrektor Wdrożeń Finansowo – Księgowych.

Zapraszamy do kontaktu!

Jeśli interesuje Cię usprawnianie działania Twojego przedsiębiorstwa,

skontaktuj się z nami, żeby uzyskać więcej informacji.

Dowiedz się więcej

Sprawdź również